Povinné zmluvné poistenie (PZP) je nevyhnutnou súčasťou vlastnenia motocykla, motorky alebo skútra. Je zákonom požadované a chráni vás finančne v prípade nehody, pri ktorej spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku inej osoby. V tomto článku sa pozrieme na PZP pre motocykle a ako si vybrať správne poistenie pre svoj dvojkolesový stroj.

Výber správnej poisťovne

 1. Porovnajte ponuky: Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétnu poisťovňu, porovnajte ponuky viacerých poisťovní. Vyberte si poisťovňu, ktorá ponúka najlepšiu kombináciu ceny, služieb a pokrytia.
 2. Zohľadnite skúsenosti a hodnotenia: Preštudujte si recenzie a hodnotenia poisťovní, aby ste zistili, ako rýchlo a efektívne riešia poistné udalosti.
 3. Overte bonusy a zľavy: Niektoré poisťovne ponúkajú zľavy pre nových klientov, za vernosť alebo pre tých, ktorí majú beznehodový priebeh. Taktiež môžu ponúkať bonusy za absolvovanie bezpečnostných kurzov alebo iných preventívnych opatrení.
 4. Zvážte kúpu online: Online nákup PZP môže byť rýchlejší a jednoduchší. Porovnajte ceny a podmienky online a zvážte možnosť uzavrieť poistenie prostredníctvom internetu.

Rozsah pokrytia

 1. Základné PZP: Základné PZP pokrýva náklady na škody spôsobené tretím stranám, ako sú zranenia alebo poškodenie majetku. Je povinné pre všetkých majiteľov motoriek a skútrov.
 2. Rozšírené PZP: Rozšírené PZP poskytuje ďalšie pokrytie, ako napríklad ochranu pred odcudzením, požiarom, vandalizmom alebo škodami spôsobenými živelnými udalosťami. Je to dobrovoľné poistenie, ktoré si môžete dokúpiť.
 3. Havarijné poistenie: Havarijné poistenie je dobrovoľné doplnkové poistenie, ktoré pokrýva škody na vašom motocykli, motorku alebo skútri v prípade nehody, ktorú spôsobíte vy. Pomáha pokryť náklady na opravu alebo náhradu vášho dvojkolesového vozidla.
 4. Poistenie spolujazdca: Poistenie spolujazdca je ďalšie dobrovoľné poistenie, ktoré pokrýva zranenia alebo škody spôsobené vašim spolujazdcom v prípade nehody. Toto poistenie je vhodné pre motocyklistov, ktorí často prepravujú spolujazdcov.
 5. Poistenie príslušenstva: Ak máte na svojom motocykli, motorku alebo skútri drahé príslušenstvo, môžete si ho tiež poistiť. Toto dobrovoľné poistenie pokrýva škody spôsobené nehodou, odcudzením alebo živelnými udalosťami.

Dôležité tipy pri výbere PZP pre motocykel

 1. Udržujte si dobrý beznehodový priebeh: Poisťovne často poskytujú zľavy pre tých, ktorí nemajú v histórii nehody. Preto je dôležité, aby ste jazdili zodpovedne a bezpečne.
 2. Absolvujte bezpečnostné kurzy: Poisťovne môžu ponúkať zľavy pre tých, ktorí absolvujú špecializované bezpečnostné kurzy pre motocyklistov. Tieto kurzy zvyšujú vaše jazdné schopnosti a znižujú riziko nehôd.
 3. Urobte si inventúru svojho vozidla: Predtým, než uzavriete poistenie, zistite, aké sú hodnoty vášho motocykla, motorky alebo skútra a príslušenstva. Tieto informácie vám pomôžu určiť, aký druh poistenia a v akej výške potrebujete.
 4. Prečítajte si podmienky poistenia: Predtým, než uzavriete poistenie, prečítajte si pozorne podmienky. Zistite, čo presne pokrýva vaše poistenie, aké sú výluky a obmedzenia a ako rýchlo bude poisťovňa riešiť vaše nároky.

Na záver, PZP pre motocykel, motorku alebo skúter je nevyhnutným poistením, ktoré chráni nielen vás, ale aj iných účastníkov premávky. Pri výbere správneho poistenia je dôležité zohľadniť svoje potreby, finančné možnosti a rizikové faktory. Porovnajte ponuky rôznych poisťovní, zohľadnite ich hodnotenia a skúsenosti a nezabudnite na zľavy a bonusy, ktoré môžu ponúkať. Takto si môžete byť istí, že váš dvojkolesový partner bude v prípade nehody či iných nepríjemností riadne chránený a vy budete mať pokoj v duši.

Bezpečnosť a prevencia nehôd

 1. Investujte do kvalitnej prilby: Prilba je najdôležitejšou súčasťou výstroje motocyklistu. Uistite sa, že vaša prilba je schválená a spĺňa bezpečnostné normy.
 2. Nosťe viditeľné a odolné oblečenie: Viditeľné oblečenie a výstroj s odrazovými prvkami výrazne zvyšujú vašu viditeľnosť voči ostatným účastníkom premávky. Investujte do kvalitnej výstroje, ktorá poskytuje ochranu pred poveternostnými vplyvmi a prípadnými zraneniami.
 3. Jazdite s rozvahou: Jazda na motocykli je zábavná, ale aj nebezpečná. Jazdite podľa predpisov, dodržiavajte rýchlostné limity a vždy predvídajte správanie ostatných účastníkov premávky.
 4. Udržujte svoj motocykel v dobrom stave: Pravidelná údržba a kontrola vášho motocykla, motorky alebo skútra zabezpečí jeho bezpečné a spoľahlivé fungovanie. Skontrolujte brzdy, svetlá, pneumatiky a iné dôležité súčasti pred každou jazdou.
 5. Zvýšte svoje jazdné zručnosti: Pravidelný tréning a absolvovanie špecializovaných kurzov pre motocyklistov vám pomôže zlepšiť svoje jazdné zručnosti, čím znížite riziko nehôd a zranení.

Výber správnej PZP pre motocykel, motorku alebo skúter zahŕňa niekoľko faktorov. Zohľadnite svoje potreby a finančné možnosti, porovnajte ponuky rôznych poisťovní a investujte do bezpečnostnej výstroje a jazdných zručností. Takto si zabezpečíte pokoj v duši a ochranu pre svoje dvojkolesové vozidlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *